Administracja serwerami, administracja serwerem Linux – monitoring, aktualizacje, przyspieszanie działania, bezpieczeństwo

Kilka słów o testach obciążeń serwera

Testy obciążeniowe to zakres czynności symulujących prawdziwe obciążenie serwera w określonych warunkach (czasie, liczbie użytkowników itd.). Administrator Linux może wykonać wspomniany test samodzielnie, bądź skorzystać z pomocy podmiotu zewnętrznego.

Plan i jego realizacja

Test obciążeń serwera wykonywany jest w oparciu o wcześniej zdefiniowany plan. Z reguły obejmuje on obciążenie jednostki przez określoną liczbę użytkowników w danej jednostce czasu, z uwzględnieniem standardowego ruchu panującego na konkretnym serwerze.

Procedury wchodzące w skład testu

1. Analiza pracy serwera i wykorzystywania jego zasobów poprzez zainstalowane na nim aplikacje.

2. Pomiar szybkości pracy serwera, przy określonym obciążeniu (również przekraczającym standardowe obciążenie).

3. Określenie scenariusza, w ramach którego wykonywane są na danym serwerze określone czynności (np. logowanie się pracowników, odczyt wiadomości).

Narzędzia pomiarowe

Do profesjonalnych narzędzi pomiarowych, określających parametry serwera przy jego zwiększonym obciążeniu ma dostęp każdy, nie tylko administrator Linux. Są one dostępne za darmo i zwykle oparte są na technologii Java czy Python, umożliwiającej bezproblemową pracę aplikacji pomiarowej na różnych platformach systemowych.

Aplikacje pomiarowe automatycznie generują wywołania o określonej częstotliwości. Sam test jej poprzedzony kontrolą pracy aplikacji, poprzez wykonanie kilku zapytań testowych. Na koniec, wszystkie wyniki są zapisywane do osobnego pliku.

Related Posts

Bezpieczeństwo SSH na serwerze www Linux

W dzisiejszych czasach cyfrowego zglobalizowania, bezpieczeństwo serwerów www staje się priorytetem dla administratorów systemów. Jednym z kluczowych komponentów bezpieczeństwa jest konfiguracja i zabezpieczenie połączenia SSH. 1. Instalacja nowego serwera: Kiedy instalujesz nowy serwer z systemem Ubuntu Server, jednym z pierwszych kroków jest zapewnienie, że Twój serwer jest aktualny. Użyj poleceń: sudo apt-get update sudo apt-get […]

Read More

Jak wybrać odpowiedni serwer?

Wybór odpowiedniego serwera to jedna z najważniejszych decyzji. Nie można jednoznacznie wskazać najlepszego rozwiązania. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danego użytkownika. Nie istnieje jedna skuteczna zasada doboru serwera. Proces ten wymaga dokładnej analizy wymagań i celów. Dopiero po zgromadzeniu podstawowych informacji można dokonać doboru sprzętu. Parametry techniczne serwera Linux Serwer musi gwarantować wysoką funkcjonalność oraz […]

Read More